STANISŁAW KLAWE - wieczór poetycko - muzyczny

Poznan - STANISŁAW KLAWE - wieczór poetycko - muzyczny

poniedziałek 21.9.2015
Z 17:00
Poznan
PolandPoznanos. Pod Lipami 108a61-638
Pokaż na mapie
8 Uczestnik
Tradycyjnie już zapraszamy do Domu Kultury Pod Lipami na spotkanie z poezją. Gościem wieczoru będzie Stanisław Klawe a spotkanie poprowadzi Kalina Izabela Zioła.

Bard, poeta, kompozytor, autor tekstów kabaretowych. Jak sam mówi, z zawodu jest zakładaczem kabaretów (takich jak Piosenkariat, Zjednoczenie Satyryczne POLŻART, Pod Okiem), które rozwijały się pięknie, ale krótko (stąd zawód). Dzięki temu współpracował z wybitnymi artystami (m.in. z J. Kaczmarskim, P. Gintrowskim, W. Pszoniakiem, O. Łukaszewiczem, K. Kaczorem, P. Machalicą, Z. Zamachowskim).
Obok własnych ballad i piosenek kabaretowych wykonuje także własne kompozycje stworzone do wierszy polskich poetów - Cz. Miłosza (sławna Piosenka o porcelanie), A. Mickiewicza, J. Słowackiego, W. Szymborskiej, Z. Herberta, K.I. Gałczyńskiego, J. Iwaszkiewicza, J. Lechonia i in. W 1981r. wystąpił, wraz z kwartetem smyczkowym w "oficjalnej" premierze spektaklu wierszy Cz. Miłosza, do których skomponował muzykę pt. ...więc mogę być spokojny o to co kochałem - z Olgierdem Łukaszewiczem na scenie Kameralnej Starego Teatru i Wojciechem Pszoniakiem w warszawskim klubie Riviera-Remont.
Uczestnik Przeglądu Piosenki Prawdziwej Zakazane Piosenki w "Olivii" w 1981r., gdzie jego ballada Kiedym stawił się… dostała nagrodę publiczności.
Autor od lat występujący w audycji satyrycznej ZSYP w I programie Polskiego Radia i w radiowej "Trójce". Dla Radia Plus napisał i zaśpiewał na antenie w latach 1999 - 2000 kilkaset codziennych Dziadowskich Wiadomości. Pisał do dziennika "Życie" krótkie, wierszowane, satyryczne komentarze z cyklu Klawe Bajeczki. Przez wiele lat współredagował w tygodniku "Wprost" satyryczną rubrykę Ueorgan Ludu.
Ma na koncie tomik piosenek i płytę CD Nad wodą wielką i czystą z własnymi kompozycjami do wierszy A. Mickiewicza i J. Słowackiego oraz radiowe nagrania wierszy Cz. Miłosza. Po latach wrócił do kabaretu Pod Egidą J. Pietrzaka, z którym współpracuje do dzisiaj.
Twórca scenariusza i reżyser koncertu z okazji 25-lecia NZS w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na zamówienie TVP i Estrady Poznańskiej.
Jest pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki - Konkursu Przybycie Bardów. Przez trzy sezony jako autor scenariusza prowadził cykl koncertów Przybycie Bardów i Wieczory Kabaretowe w Ogrodach Frascati, jednej z największych letnich imprez plenerowych stolicy.
Uczestnik wielu festiwali, koncertów, imprez poetyckich, współzałożyciel stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów, współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Kofty.
Prowadzi warsztaty kabaretowe w jednym z warszawskich klubów.
Zasiadał w jury:
- Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki - Konkursu Przybycie Bardów
- Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty
- Konkursu Łagodne Spotkania Muzyczne – w Gdańsku

Pokaż więcej
- Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
- Konkursu Poetyckiego O Wstęgę Orzyca - w Makowie Mazowieckim
- Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA,
w edycjach którego brał również udział w Koncercie Premier oraz koncercie Bardowie naszych czasów
- w komisji artystycznej Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Radość Tworzenia
- Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Polskiej Malwy w Kijowie i Grodnie

i wielu, wielu innych.

Jest sekretarzem generalnym Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR i członkiem ZAiKS oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury.
Wyróżniony odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury" za działalność na rzecz niezależnej kultury i wydawnictw drugiego obiegu.

Wstęp wolny. Zapraszamy!
Pop Title
Pop TextPop Button1Pop Button2

Okaż trochę miłości.

Daj nam się podoba!

Dziękuję.

Jak co chcesz pomoc dużo.

Dziękuję.