Tylko jeden dzień

Dom Mody Limanka - Tylko jeden dzień

Dom Mody Limanka
niedziela 25.2.2018
Z 22:00
piątek 9.3.2018
Do 1:00
Dom Mody Limanka
Poland
1 Uczestnik
„Tylko jeden dzień” jest ironicznym komentarzem do tzw. „święta kobiet” obchodzonego 8 marca. Ustanowienie 8 marca dniem kobiet ma swoje podłoże w ruchu robotnicznym - 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. W krajach komunistycznego reżimu Dzień Kobiet przybrał jednak formę karykaturalną, kiedy kobiety posiadające oficjalnie równe prawa z mężczyznami, a faktycznie cieżko pracujące na dwóch etatach – w pracy i potem nieodpłatnie w domu, obdarowywano symbolicznym goździkiem i parą pończoch. Po upadku komunizmu dzień ten przez jednych traktowany jest z pogardą, jako pozostałość PRL-u, inni próbują go celebrować w bardziej pogłębiony sposób – w sztuce ma to miejsce np. poprzez wystawy podejmujące problematykę feministyczną. Tu jednak dochodzi do kolejnych paradoksów, że na 8 marca „koniecznie trzeba coś zrobić w związku z tematem” i wtedy galerie przypominają sobie o artystkach zajmujących się problematyką kobiet. Obecnie, gdy w Polsce zagrożone są prawa kobiet jako prawa człowieka – prawo do wolności o decydowaniu o sobie i swoim życiu – 8 marca nabiera jeszcze innego wymiaru.

Jako grupa Frakcja po raz drugi organizujemy wydarzenie z podtytułem Manifest Obecności rozumiany jako manifest obecności kobiet artystek w polu sztuki i w przestrzeni publicznej. W zeszłym roku była to wystawa w Galerii Manhattan pt. „Kobiety, które siedzą w Łodzi. Manifest Obecności”, połączona z panelem dyskusyjnym „Kobieta artystka / aktywistka. Stan obecny” w tym roku planujemy wydarzenie, które będzie „kolażem performatywnym”.

Traktujemy ten „jeden dzień” jako czas szczególny, czas wolności wypowiedzi artystycznej i każdej innej, możliwość zrobienia czegoś, co chciałybyśmy zrobić, co nas interesuje, ale trudno byłoby zdecydować się na to w innych warunkach. Może to być eksperyment z medium artystycznym, którego dotąd nie używałyśmy, wypowiedź na temat, który nas interesuje itd. Przez ok. 2 godziny będziemy działać w przestrzeni Domu Mody Limanka – formy wypowiedzi dowolne – performance, prezentacja swoich prac, karooke ;), projekcja video, odczyt manifestu itp. Forma działania to „kolaż performatywny”, gdzie jedna wypowiedź będzie płynnie przechodziła w drugą, mogą się one na siebie nakładać, pewne elementy mogą dziać się symultanicznie.
Pop Title
Pop TextPop Button1Pop Button2

Okaż trochę miłości.

Daj nam się podoba!

Dziękuję.

Jak co chcesz pomoc dużo.

Dziękuję.