Polscywydarzenia.pl

Wszystkie wydarzenia z Polski

lampki led i tasmy na choinkę
Polska

Oświetlenie w stylu mid century modern

Jakie oświetlenie najbardziej pasować będzie do wnętrza urządzonego w stylu mid century? Sprawdźmy, które elementy tego stylu dyktują nam dobór lampy oraz czy typowe dla stylu retro i modern mid century oświetlenie sprawdzi się w innych aranżacjach.

Retro czy modernizm? Nie łatwo do końca zdefiniować styl modern mid century, skoro nawet Le Corbusier, najbardziej znany architekt projektujący w tym stylu, z jednej strony tworzył takie rezydencje jak stylowa Villa Favre-Jacot w Szwajcarii a z drugiej niemalże kwadratowa, kubistyczna Villa Savoye na przedmieściach Paryża. Może właśnie dlatego styl ten jest tak ciekawy – jego pojemność, otwartość na eksperymenty, funkcjonalność, a jednocześnie niepowtarzalny urok sprawiają, że na nowo odkrywają go kolejne pokolenia.

Mid century – lampy nowoczesne i stylowe
Modernistyczny przełom wieku to wielki ukłon w stronę funkcjonalnych form, geometrii i prostoty. Jakby nie patrzeć, to styl, który jest bardzo blisko niemieckiego Bauhaus, który nie rzadko bywa uznawany za tak surowy, że aż wręcz nieco toporny. Jednocześnie, to formy miękkie, przytulne, zaokrąglone, często łączące ze sobą różne faktury i materiały. Dobór lampy do tego stylu jest przede wszystkim uzależniony tym, jakie meble i jakie kolory będą w pomieszczeniu dominować (bo modern mid century nie jedno ma imię).

Proste, geometryczne formy wnętrza mid century modern
Jeśli do urządzenia wnętrza w tym stylu zainspirowały cię proste, geometryczne formy mebli (np. to koniecznie musisz przyjrzeć się lampie Tri, będącą niemalże ikoną tego stylu oraz lampie Olivia, której forma nie pozostawia złudzeń, że właśnie jesteśmy w latach 50.tych.

Miękkie i opływowe kształty
Fascynują cię nieco futurystyczne, pop-artowe meble, które zaczęły pojawiać się w okolicach lat 50.tych? do takich ikon designu jak Tulip chair Eero Saarinena pasują lampy jednokolorowe, gładkie o nieco obłych, miękkich liniach – np. wisząca lampa Kobe biel Frandsen czy biurkowa Cool 2L. Zwróć też uwagę na bardzo ładnie nawiązujące do tego stylu mapy szklane z białymi abażurami z Gie El Home.

Geometryczne wzory retro
Bardzo charakterystyczny element tego stylu. Wzór może dominować całą przestrzeń (jeśli zdecydujemy się na wzorzystą tapetę), bądź stanowić delikatne uzupełnienie, jeśli będzie pojawiał się na tkaninie foteli czy kanapy bądź abażurach. Ciekawą propozycją jest tu lampa podłogowa Dots, która przekornie współgra z kwadratowymi i prostokątnymi wzorami tapet czy obić mebli.

Lampy wysokiej jakości
To pewne. W stylu modern mid century, wszystko musi być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Czasy rozkwitu tego stylu to moment, kiedy produkowało się solidne i trwale. Na lata. W odróżnieniu do współczesnego konsumpcjonizmu, gdzie kupuje się dużo, szybko i stale wymienia sprzęty, początek XX wieku nastawiony był na tworzenie przedmiotów funkcjonalnych, użytkowych i wysokiej jakości. Chcąc urządzić przestrzeń w tym stylu nie można zatem pozwolić sobie na tanie odpowiedniki czy fałszywki. Jeśli żyrandol – to z prawdziwymi kryształami, a nie plastikiem (np. model Rossana marki Kolarz). Jeśli prosta w formie lampa ze szklaną podstawą, to koniecznie z ręcznie formowanego szkła (np. model Andorra 4Concepts).
Projektowanie i urządzanie wnętrza w mid century modern nie należy do łatwych zadań. Oświetlenie stanowi tu niezwykle ważny punkt zarówno w aspekcie designu jak i funkcjonalności (o to przecież w tym stylu chodziło). Wśród naszych lamp na pewno znajdziecie takie, które będą idealnie pasować do waszych wnętrz retro.