Guest Chef z Krzysztofem Rabek

Fedde - Guest Chef z Krzysztofem Rabek

Fedde
piątek 17.11.2017
Z 19:30 Do 23:00
Fedde
PolandGdyniaŚwiętojańska 4381-391
Pokaż na mapie
3 Uczestnik
Mamy zaszczyć zaprosić Państwa na pierwszą kolację z cyklu Guest Chef! Gościem tej edycji będzie KRZYSZTOF RABEK, szef kuchni i współzałożyciel jednego z najgorętszych adresów w Warszawie - cukierni Odette i Odette Tea Room. Doświadczenie, które ukształtowało jego styl gotowania, zdobył za granicą. Po powrocie do Polski pracował m.in. w Hugo Restaurant w Poznaniu i Atelier Amaro w Warszawie. Ostatnio prowadzi POP UP Ferment, serwując kuchnię w duchu neo bistro.

Kuchnia JACKA FEDDE to suma jego doświadczeń. W ciągu swojej kilkunastoletniej już kariery pracował w restauracjach irlandzkich, francuskich a nawet na Karaibach. Jego dania cechuje niczym nie skrępowana swoboda, fantazja i koloryt. To właśnie oraz świeżość, lokalność produktów w rozumieniu Jacka Fedde stanowi kuchnię autorską, którą teraz serwuje w Gdyni.

7-daniowe menu degustacyjne przygotowane zostało w oparciu o smaki jesieni. Specjalnie na tę okazję wyselekcjonowano wina, które idealnie będą komponowały się z prezentowanymi daniami.

Po kolacji zapraszamy na Afterparty! O dobrą zabawę zadba DJ Monika Sun!

Koszt kolacji - 250 zł. Bilety do nabycia w Fedde.
Zapraszamy do wzięcia udziału!
Pop Title
Pop TextPop Button1Pop Button2

Okaż trochę miłości.

Daj nam się podoba!

Dziękuję.

Jak co chcesz pomoc dużo.

Dziękuję.